RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
10. august, 2017

Haversi kahlajatest

Möödunud nädalavahetuse tugevad läänekaaretuuled põhjustasid mereveetaseme kiire tõusu ja laupäeva hommikuks loksuski meri kaamerast juba loetud sentimeetrite kaugusel, pühapäevaks oli seal juba parajalt sügav karvane meri.

Enne kaamera teisaldamist võis kurvitsaliste tegemisi jälgida otse objetiivi all ja oli hea võimalus linnuliike ka määrata. Kahlajaliikide määramine nende sarnasuse tõttu on muidugi keerukas ettevõtmine isegi kogenud linnuhuvilisele.

Liivatüll vasakul

Vahetult enne kaamera evakueerimist tõusva mere eest jõudsin veel tormiseks kiskuva tuulega kahlajatest jupikese videot ”vändata”. 

Video alguses suuremad kahlajad roostepruuni kaela ja kõhualusega on vöötsaba-vigled, toonilt sarnased kuid veidi väiksemad on suurrüdid. Neid kahte liiki ongi väga kerge segi ajada, kui nad just kõrvuti ei ole, nagu videost paistab. Nii on võimalik ka hõlpsasti liivatülli segi ajada väiketülliga ja plüüd rüüdiga jne.

Suurrüdi keskel

Klipi esimese 50 sekundi jooksul näeb veel liivatülle ja hetkeks ühte plüüd. soorüdid on kaadris pidevalt.  

Plüü vasakul

Kõige arvukam läbirändaja kahlajate seas ongi ainsana ka meil pesitsev rüdiliik soorüdi (Calidris alpine). Eestis kohtab soorüdi kahte alamliiki – niidurüdi (Calidris alpina schinzii) ja tundrarüdi (Calidris alpina alpina) ning suurem osa rändesalkadest koosnevad tundrarüdidest.


Lisa kommentaar

Email again: