RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
27. november, 2014

Siidisabad on teel

Neid kenasid põhjamaiseid linde, pisut ehk kurja ilmega, on nähtud juba Maarjamaalgi liikumas.
Suuremad salgad on meile alles saabumas vastavalt sellele, kuidas Põhja-Skandinaavias ilm järjest käredamaks muutub ja toitu üha vähemaks jääb. Julged linnud tulevad linnadessegi, kartmata tänavail sagivaid inimesi ning noolivad aplalt puudel ja põõsastel leiduvaid vilju.

Saaki on siinkandis sel aastal tõesti ohtrasti. Kaugele paistvad punavad pihlakaoksad ägavad suurte marjakobarate all, viirpuud on priskeid marju täis, kadakad sinavad viljadest ning raagus arooniapõõsad mustavad korjamata jäänud marjadest. Sellel aastal tundub, et kui siidisabad (Bombycilla garrulus) suurte salkadena saabuvad, siis jagub siin neile toitu kauemaks ja nad ei pea toidupuuduse tõttu kiirustama edasi Vahemere äärde või Kaukasuseni.

Siidisaba on köitev elukas nii mitmeski mõttes. Tema sulestikust leiame erkkollast, telliskivipunast, valget, musta, beeži ja halli ning lisaks veripunaselt ergavaid sarvliiste suleotstes. Peas on tal tutt,  mille lind aeg-ajalt turri ajab – kargest tundrast pärit kuldnokasuurune kirev lind paistab väliselt küll rohkem troopiline. Teiste lindudega võrreldes on siidisabal vilgas seedesüsteem ning väga lühike soolestik, mis on kohastunud saama karmides oludes kiiresti vajalikku energiat käärinud alkoholisisaldusega marjadest. Sellepärast arvataksegi, et linnud on käärinud marjade söömisest purjus. Tavatu julgus, sagedased lennud vastu aknaklaase ja kentsakad akrobaatilised manöövrid viljade hankimisel võivad küll sellele viidata. Eks siis näis, kui nad kohale jõuavad.

Viirpuul marju söömas

Enamasti veedavad siidisabad meie mail mõne nädala, et lõuna poole edasi lennata. Kui marju jätkub, jäävad kauemaks.

Toidu nimel tehakse trikke

Üks siidisaba teeb viristavat häält, kui neid on palju, siis terve õhk lausa kiliseb.

Kuula siit: www.loodusheli.ee/ET/linnud/taxonid=103&speciesid=336

Lisa kommentaar

Email again: